Popis metody:
Manuální lymfodrenáž je terapeutická technika, která napomáhá urychlení toku lymfy v těle, podporuje imunitní systém, zlepšuje metabolismus a podporuje látkovou výměnu organismu.
Lymfa (míza) je průhledná tekutina, která obsahuje vodu, bílkoviny, tuky, buňky imunitního systému, hormony, vitamíny, zplodiny metabolismu a další. Odvádí vodu z mezibuněčného prostoru, transportuje odpadní látky metabolismu a transportuje buňky imunitního systému do místa zánětu.
Stejně jako krev, tak i lymfa neustále proudí v oběhovém systému těla. Pokud dojde k omezení průchodnosti lymfatických cév, ať už v důsledku úrazu nebo onemocnění, dojde k hromadění tekutiny v daném místě a vzniká otok.
Co terapeut s pacientem provádí:
Pacient při manuální lymfodrenáži leží pohodlně na lehátku. Na začátku každé terapie je vždy nutné nejdříve uvolnit spádové uzliny krku, kde se nachází hlavní mízovod. Poté se postupuje dále po těle podle potřeby od dolních po horní končetiny a trup. V rámci terapie se používají jemné krouživé hmaty, které napomáhají stimulovat tok lymfy v těle. Terapie je příjemná a bezbolestná. Na rozdíl od běžné masáže se nepoužívají žádné emulze.
Po absolvování manuální lymfodrenáže je doporučeno dodržovat pitný režim. Naopak se nedoporučuje jíst tučná jídla, jízda autem na dlouhé vzdálenosti, sauna, aerobní cvičení (posilovna, spinning, atd).
Na co je vhodná:
Terapie je vhodná zejména u lymfatických onemocnění (lymfedém), po operacích, úrazech, léčbě otoků a chronické žilní nedostatečnosti. Dále je možné ji využít jako prevenci vzniku křečových žil, ošetření celulitidy, u některých gynekologických onemocnění a léčbě migrén. Doporučuje se i sportovně aktivním lidem v rámci regenerace po sportovním výkonu.
Manuální lymfodrenáž naopak není vhodná u aktuálně probíhajícího bakteriálního či virového onemocnění, při kožních onemocnění, u onkologických pacientů v akutní fázi a u závažných srdečních a plicních onemocnění. Dále se nedoporučuje podstupovat manuální lymfodrenáž břicha u těhotných v prvním trimestru a krku u zvýšené funkce štítné žlázy.
Časová náročnost:
Doba trvání a četnost terapií je závislá na typu a závažnosti zdravotního problému. V případě aktuálně probíhajícího onemocnění je vhodné absolvovat 5 až 10 terapií po dobu několika týdnů. Z preventivních důvodů se doporučuje absolvovat manuální lymfodrenáž jednou až dvakrát do roka.
Terapeutické výsledky:
Po absolvování terapie je možné pozorovat okamžité výsledky. Dochází ke zmírnění otoku, uvolnění končetin, zvětšení rozsahu pohybu ošetřovaných končetin. Pacienti se po terapii cítí celkově lépe a uvolněně.
Úhrada:
Pro absolvování terapie není potřeba mít předepsaný FT poukaz od lékaře, protože zdravotní pojišťovna tento výkon nehradí a pacient si tuto službu musí doplatit. Z důvodu časové náročnosti doporučujeme využít 50 minutové terapie.
Garant:
Mgr. Tereza Pexová (Hoskovcová)
Email: tereza.pexova@rehaland.cz
Poskytovatelé:
Naše doporučení:
Pokud si myslíte, že by manuální lymfodrenáž mohla být vhodná pro řešení vašich obtíží, doporučujeme vám kontaktovat garanta programu e-mailem. Garant programu je v dané metodě kvalifikovaný/certifikovaný a má dostatečné znalosti a klinické zkušenosti s touto metodou a na základě informací od vás bude schopen určit, zda je manuální lymfodrenáž pro vás vhodnou volbou. Navíc vám doporučí, kdo z našich kolegů je specialistou v problematice léčby právě vašeho onemocnění.